Yağlı Saçların Özellikleri ve Bakımı

 

Yağlı Saçların Özellikleri ve Bakımı

                Özellikle kadınların en önemli aksesuarı olan saçları, parlak sağlıklı ve doğal görünmelidir. Yağlı saçlarda bu parlaklık fazla olduğu için kirli ve doğal olmayan bir görüntüye sebep olabilir.

Yağlı Saçların Özellikleri

Yağlı saçlar kuru saçlara göre daha avantajlı olmasına rağmen, her şey de olduğu gibi saçtaki yağın da fazlası saça ve saçın görüntüsüne zarar vermektedir. Yağlı saçlarda devamlı gözüken parlaklık saç tellerine ve saç diplerine parlak ve kötü bir görüntü katar. Bu kötü görüntüden ve fazla yağdan kurtulmak için her gün yıkanan saçlar saçın kendine ait faydalı proteinleri ve yağları saçtan uzaklaştırdığı için, saç git gide daha sağlıksız bir hal alır. Saçlarda yağ ve nem fazla olduğu için kepek sorunu sıkça görülür. Yağlı saçların en büyük avantajı kırılma ve kopma daha az olduğu için saç kuru saçlara oranla daha çabuk uzar.

yağlı-saçlar

Yağlı Saçların Bakımı

Yağlı saçların bakımı için en sık kullanılan bakım kürü lavanta kürüdür. Bir tutam lavanta ve 3 su bardağı klorsuz su ile hazırlanan bu bakım kürü, suyun içine lavantanın atılıp 7 – 8 dakika kaynatılması ile oluşur. Kaynayan su ılıdıktan sonra süzülür ve saç diplerine yedirerek sürülür. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saç tipine uygun bir şampuanla yıkandıktan sonra durulanır. Bu kürün en önemli özelliği temiz saça uygulanmasıdır. Lavanta kürünün yanı sıra 1 kahve kaşığı kekik ve biberiye bitkisinin 1,5 su bardağı su ile demlenmesinden oluşan bakım kürü de yağlı saçların fazla yağlanmasını engelleyen bir kürdür.

Yağlı saçlar için bakım kürleri dışında saça doğal parlaklık veren ve nemi dengelemesini sağlayan bakım maskeleri de yapılmaktadır. Bu maskeler arasında en çok kullanılanı yumurta maskesidir. 4 adet yumurtanın iyice çırpılıp saçlara sürülmesinden oluşan bu maske durulanırken durulama suyuna gülsuyu eklenmelidir. Böylece yumurtadaki protein saça doğal parlaklık verirken gül suyu da saçın nem dengesini kontrol altında tutacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.