Yüksek Ateş Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Yüksek Ateş Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

                Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin insanların normal vücut sıcaklığı 37C’ dır. Vücut ateşinin en sağlıklı ölçümü koltuk altından, ağızdan veya rektal bölgeden yapılmaktadır. Ateş sıcaklığı 37C’ den yüksek ateş olarak adlandırılır, eğer vücut sıcaklığı 41C’ nin üzerinde ise aşırı ateş (hipetermi) olarak adlandırılır.

isi

Ateşin yüksek olması çocuklarda genellikle vücuttaki enfeksiyonun ilk belirtilerinden olarak bilinmekte ve vücut enfeksiyonla savaşırken ateş yükselmektedir. Özellikle çocuklarda çok sık oluşabilmektedir. Bu enfeksiyonlar üst solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu veya orta kulak iltihabı olabileceği gibi daha tehlikeli hastalıklar olarak bilinen, zatürree, orta kulak iltihabı veya kemik enfeksiyonu da olabilmektedir.

Genelde çocuklarda yüksek ateş var ise enfeksiyon olduğu düşünülür. Enfeksiyon dışında da ateşin yükselmesine sebep olan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları kolojen doku hastalıkları ve romatizmal hastalıklardır. Eğer yüksek ateşin yanında kusma ve dalgınlık da var ise menenjit olma ihtimali olduğu için acilen doktora gitmek gereklidir. Eğer yüksek ateşin yanında ishal de varsa bağırsak enfeksiyonuna işaret eder ve hastalık ilerlerse riskli durumlar oluşabileceği için ihmal etmeden tedaviye başlamak en iyi çözümdür.

Yetişkinlerde görülen yüksek ateşin sebepleri enfeksiyon ve enfeksiyon dışı sebepler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüksek ateşe sebep olan enfeksiyonlar arasında en sık rastlanılan hastalık türü üst solunum yolu enfeksiyonudur. Bakteriyel enfeksiyonlar dışında Viral enfeksiyonlarda da yüksek ateş görülebilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu da yüksek ateşe sebep olan ve sık görülen enfeksiyon türlerinden biridir.

Bazı yüksek ateş vakalarında ateşin sebebinin bulunmadığı da görülmektedir. Bunun sebebi genel olarak enfeksiyon tarandığı zaman görülemeyen gizli apselerdir. Bazı bağ dokusu hastalarında ve lenf kanserlerinin başlangıcında ve ilerleyen evrelerinde de yüksek ateş görülebilmektedir.

 

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.