Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Yüksek Tansiyon Nedenleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

                Yüksek tansiyon, bir diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının olması gereken değerlerden yüksek olmasına verilen addır. Kalp vücutta dolaşan kanı bir pompa gibi atardamarlara gönderir ve ardından gevşer. Kalp kasılıp da kanı gönderdiği andaki basınca büyük tansiyon, gevşediği andaki tansiyona ise küçük tansiyon adı verilir. Kan basıncı; yaş, ırk, cinsiyet, genetik özellikler, fiziksel aktivite, dinlenme gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Tansiyonun normal değeri 12-8 olarak bilinmektedir, eğer bu değer bunun üzerinde ise hipertansiyon ( yüksek tansiyon ) hastası olarak adlandırılmaktadır.

tansiyon3 jpg.

Fiziksel aktivite durumuna göre tansiyon değerlerinin değişmesi sebebiyle günün farklı saatlerinde en az 3 kere tansiyonun ölçülmesi bu konuda daha doğru bir karar alınmasına sebep olmaktadır. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığının belirtileri yeterince belirgin değildir. Genellikle bu teşhis rutin kontroller sırasında veya farklı bir hastalık için yapılan muayene sırasında ortaya çıkmaktadır. Belirti olmadığından dolayı hastalığın fark edilememesi ileride ciddi böbrek ve kalp sorunlarına yol açmaktadır.

Yüksek tansiyonun belirtileri arasında, baş dönmesi, baş ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, çift görme, bulanık görme, burun kanaması, düzensiz kalp atışı gibi durumlar sayılabilmektedir. Yüksek tansiyon riskini arttıran bazı etkenler ise; obezite, stres ve kaygı durumu, aşırı alkol tüketimi, aşırı tuz tüketimi, genetik yatkınlık, şeker hastalığı, sigara kullanımı gibi etkenlerdir.

Yüksek tansiyon teşhisinin kesinleşmesinin ardından doktor kontrolünde bu hastalığın hayatı ne kadar etkileyeceği kararlaştırılmalı ve ona uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir. Gerekli görüldüğü durumda ilaç desteği de alınabilecek bu hastalıkta en önemli olan yaşam tarzını değiştirmektir. Mutlaka bol su içilmeli ve potasyum ve lif içeren gıdalar tüketilmelidir. Her gün en az yarım saat egzersiz yapılmalıdır. Sigara ve alkol tüketiminden vazgeçilmeli, tuz kullanımı azaltılmalıdır. Bunların yanında sağlıklı kiloya ulaşma ve bu kiloyu koruma da yapılması gereken önemli maddelerden biridir.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.